sobota, 16 lipca 2022

Wacław Radziwinowicz w Galerii Jednej Sylwetki WBP w Olsztynie

Zacznę od przybliżenia sylwetki Wacława Radziwinowicza - dziennikarz prasowy, publicysta i reportażysta, specjalizuje się w tematyce rosyjskiej. Były redaktor naczelny olsztyńskiego oddziału Gazety Wyborczej(1992), w 1997 został stałym korespondentem tego dziennika w Rosji. 

Autor książek: Gogol w czasach Google'a. Korespondencje z Rosji 1998–2012, nominowana do Nagrody Literackiej Nike (2014); Soczi. Igrzyska Putina ( 2014); Crème de la Kreml. 172 opowieści o Rosji (2016). 

Odznaczony Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski, laureat wielu nagród m.in. nagrody im. Dariusza Fikus za „dziennikarstwo najwyższej próby” i nagrody MediaTory w kategorii NawigaTOR. 

Pytany o nagrody stwierdził, że ta ostatnia - MediaTory - jest dla niego najważniejsza, bo przyznawana przez studentów dziennikarstwa z trzynastu uczelni w Polsce. 

Jako moderatorka miałam przygotować "Pięć pytań do...", jedank majac okazję porozmawiania z takim ekspertem od spraw Rosji, udało mi się zmieścić w ośmiu :) Na końcu dałam czas publiczności. I tu znowu posypały się pytania. Pan Wacław odpowiedział na wszystkie. 

Spotkanie zdominowała wojna w Ukrainie, przyczyny jej wybuchu, ocena sytuacji i ewentualne prognozy na przyszłość. Stwierdzono też, że agresor będzie dążył do zakończenia działań do 25 grudnia 2022 r. - tego dnia w 1991 r. rozwiązano ZSRR, w jego miejsce powstała Federacja Rosyjska.

Spotkanie trwało prawie dwie godziny i było dla mnie, jako dziennikarki,  bardzo ważne. 

I kilka zdjęć z Czytelni  

Od lewej: Wacław Radziwinowicz, gość Galerii Jednej Sylwetki WBP w Olsztynie 
i prowadząca rozmowę - Bożena Kraczkowska 

Spotkanie odbyło się 11 lipca 2022 r. w Czytelni WBP / Stary Ratusz w Olsztynie.

Brak komentarzy: