wtorek, 27 września 2011

rękopis 10 przykazań

w życiu bym tego nie zobaczyła, gdyby nie internet. Oto "zwoje znad Morza Martwego", które powstały 2000 lat temu. Są to najstarsze teksty biblijne tak dobrze zachowane. Tylko część zwojów można oglądać na żywo w Muzeum Narodowym Izraela. Ponieważ w życiu tam nie pojadę, zwoje przyjechały do mnie :)
Manuskrypty można oglądać dzięki współpracy Muzeum z Google. Dobra jakość obrazu, możliwość wybierania stron i przewodnik (j. angielski).


Jedna z stron Księgi Izajasza
Pierwsze rękopisy zostały odnalezione w 1947 roku przez beduińskich pasterzy w jaskini niedaleko miejscowości Kumran na północno-zachodnim wybrzeżu Morza Martwego. Nazwano je wówczas "jednym z najważniejszych odkryć archeologicznych XX wieku". Potem sukcesywnie znalezisk przybywało aż doliczono się ok. 30 tys. fragmentów biblijnych tekstów, w tym najstarszą zachowaną kopię Dziesięciorga Przykazań. Teksty spisane zostały na pergaminie i papirusie w językach hebrajskim, greckim i aramejskim. Obecnie manuskrypty przechowywane są w klimatyzowanych pomieszczeniach Muzeum Narodowego Izraela w Jerozolimie i tylko niewielka ich część udostępniona jest zwiedzającym.

kliknij TU i obejrzyj całą kolekcję manuskryptów sprzed 2000 lat!