środa, 14 grudnia 2011

kepler 22b

to mnie pociesza :)

astronomowie prowadzący obserwacje za pomocą kosmicznego teleskopu Keplera potwierdzili istnienie egzoplanety podobnej do Ziemi. Kepler-22b, bo taką nazwę nosi nowa planeta pozasłoneczna położona jest w odległości około 600 lat świetlnych od Ziemi. Kepler-22b znajduje się w odpowiedniej strefie od swojej gwiazdy. Odległość ta jest zaledwie o 15 proc. mniejsza niż w przypadku naszej planety.


Kepler-22b

Nadal jednak nie wiadomo czy powierzchnia Ziemi 2 jest skalista gazowa czy też może płynna. Naukowcy szacują, że na planecie temperatura może wynosić około 22 st. C, co sprzyja istnieniu wody w stanie ciekłym.
Kepler-22b krąży wokół gwiazdy Kepler-22 przypominającej nasze słońce. Gwiazda planety jest nieco mniejsza od naszego Słońca, dostarcza także mniej światła jednak wystarczająco dużo do utrzymania sprzyjającej temperatury. Pełen obieg planety wokół macierzystej gwiazdy wynosi około 290 dni. W ocenie promień nowo odkrytej planety wynosi 2,4 promienia Ziemi. Nadal nie jest znana naukowcom masa odkrytego obiektu.


Orbity planety Kepler-22b i planet typu ziemskiego w Układzie Słonecznym

Kepler-22b jest jedną z ponad 2000 planet pozasłonecznych odkrytych przez kosmiczny teleskop Keplera. Odkrycia jakie mu zawdzięczamy uświadamiają nas w przekonaniu, że liczba planet podobnych do Ziemi w przestrzeni kosmicznej jest znacznie większa niż wcześniej przypuszczano
i to mnie pociesza :)

źródło:
nasa.gov
astronomia24.com