poniedziałek, 11 stycznia 2016

Flamingi_Kraczkowska Bożena_patronaty

z przyjemnością o tym piszę:
tomik "Flamingi" został objęty patronatem medialnym przez:

Gazetę Olsztyńską
Radio Olsztyn
TVP3 Olsztyn
portal MoznaPrzeczytać.pl

"Jest nam miło poinformować, że objęliśmy patronatem najnowszą książkę Bożeny Kraczkowskiej – „Flamingi” wydaną nakładem wydawnictwa ElSet. Tomik został wzbogacony w ilustracje autorstwa Małgorzaty Chomicz. Tym razem, pani Bożena wprowadzi nas w bardzo osobisty wymiar poezji…
Najnowszy tomik pt. Flamingi Bożeny Kraczkowskiej to zbiór wierszy na wskroś indywidualnych, osobistych. Jest to próba opisania nie wprost tego, czego wszyscy doświadczamy – strachu (w głowie mam kamienie), marzeń (różowe brzemię), niespełnienia (bezsennych flamingów). Utwory autorki to poetyckie postrzeganie rzeczywistości – rzeczy zarówno ważnych, jak i drobnych, nieraz błahych. Z charakterystyczną dla siebie wrażliwością, lekkością i humorem Kraczkowska opisuje otaczający świat i siebie samą.

Tomik zawiera wiersze, które powstały w latach 2008–2015. Nie ma tu jakiegoś logicznego klucza doboru. To raczej obraz ośmioletniej wędrówki, którą autorka zaczyna utworem Zamyśliłam się. To zamyślenie nie opuszcza nas aż do ostatniego wiersza. Po drodze zwiedzamy wyimaginowane miasta, przeżywamy autentyczne trzęsienie ziemi w L’Aquila, żegnamy się z wielką bluesmenką Ettą James. Autorka zaprasza nas także do rozmowy ze Sławomirem Mrożkiem i Krystyną Jandą oraz przedstawia Niedźwiedzia na Antypodach, czyli poetycką stronę Marka Niedźwieckiego. Tomik zamykają wiersze najnowsze, napisane w 2015 r. Ostatni utwór – Zanim spadnie śnieg – jest zamknięciem, a cały tomik – rozliczeniem ośmiu lat twórczości poetyckiej.

Ilustracje autorstwa Małgorzaty Chomicz, która na co dzień mieszka we Włoszech i jednocześnie wykłada grafikę na uniwersytecie w Olsztynie, dodatkowo wzbogacają tomik. W zbiorze znalazły się także tłumaczenia niektórych wierszy na język włoski, które przełożyła Mirosława Pieńkos. Wszystko to razem tworzy niezwykle ciekawy zbiór, który zapewne niejednokrotnie wzruszy."


dodawanie komentarzy wyłączone