niedziela, 6 sierpnia 2017

Ewa Michałowska w Klubie Księgarza_2017

nadrabiam zaległości i zacznę od spotkania w Warszawie.

W czwartek (3.08.2017) o godz. 18.00 Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, Program 1 oraz Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zorganizowały spotkanie z reportażystką Ewą Michałowską. Spotkanie odbyło się w warszawskim Klubie Księgarza na Starym Mieście w Warszawie.

Pojechałam na to spotkanie na zaproszenie Ewy i od samego początku było bardzo magicznie. Magiczne było miejsce mojego "mieszkania", a mianowicie ul. Brzozowa (wejście z Kamiennych Schodków). Specjalnie przyjechałam wcześniej, żeby odetchnąć Warszawą, połazić, spotkać się z przyjaciółmi :)

w drugiej bramie mieści się bardzo fajny hostel

W Klubie Księgarza zaprezentowany został reportaż Ewy Michałowskiej pt. "Bardzo znana wieś, która nie istnieje", poświęcony tytułowej, fikcyjnej miejscowości, w której odgrywa się akcja powieści radiowej "W Jezioranach". Słuchowisko to po raz pierwszy ukazało się w 1960 roku na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Akcja rozgrywa się we wsi Jeziorany, niedaleko Puław. Dotąd wyemitowanych zostało ponad 2900 odcinków.

Spotkanie poprowadziła reportażystka, redaktor naczelny Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia – Irena Piłatowska. Obecni byli także autorzy scenariusza: Marek i Krystyna Ławrynowiczowie, a także aktorzy: Elżbieta Gaetner i Stanisław Brudny. Oprawę muzyczną zapewnił Kuba Blokesz – piosenkarz, gitarzysta. Ja, zupełnie na koniec, zaśpiewałam Ewie piosenkę "niespodziankę" :)

Teraz trochę o Ewie - z radiem związana jest od 1991 roku, początkowo jako dziennikarz w Redakcji Reportaży, obecnie w Studiu Reportażu i Dokumentu. W swojej karierze stworzyła ponad 500 reportaży i audycji dokumentalnych. W 2000 roku została uhonorowana Złotym Mikrofonem – najwyższą nagrodą dla twórców radiowych. Trzy lata później otrzymała odznakę Zasłużony Działacz Kultury. W 2004 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi. Laureatka wielu nagród i wyróżnień w krajowych konkursach reportażu radiowego (czterokrotnie uzyskała I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Reportażu Radiowego "Polska i świat"). Jej reportaże reprezentowały Polskie Radio w prestiżowych konkursach międzynarodowych: "Prix Futura 93", "Prix Italia 95", "Premios Ondas 97" i "Prix Europa 98".

Po spotkaniu poszłyśmy jeszcze na starówkę, a potem celebrowałyśmy wieczór w zabytkowej kamienicy z widokiem na wschód słońca. Było wspaniale, za co dziękuję Warszawie i warszawiankom :)
i kilka zdjęć:

 śpiewam specjalnie dla Ewy Michałowskiej :) 


było radośnie, było wesoło :) 

z Bożenkami (Kordasią i Bibi) na Starym Mieście w Wawie

to był fajny czas :)

 a o świcie... słońce wschodzi nad Warszawą, wstaje nowy dzień, cisza, spokój, a ja pędzę do radia ;)