czwartek, 26 listopada 2015

Purpurowe Gniazdo - świąteczna opowieść na świąteczny czas

Recenzja pani Ewy Wąsik, SP nr.1 w Kętrzynie


Polecam Wam - Małym i Dużym, Młodym i Nieco Starszym "Purpurowe Gniazdo" olsztyńskiej autorki Bożeny Kraczkowskiej.
Jest idealna na nadchodzące grudniowe wieczory. Zawłaszczyłam ją, zanim panie Agnieszka i Anetka zdążyły ostemplować kartki pachnące nowością. Ba, ta książka nawet nie przekroczyła jeszcze progu naszej biblioteki. Po prostu bezczelnie zgarnęłam ją z księgarnianej półki.

To świąteczna opowieść na świąteczny czas
Dlaczego ta książka jest godna polecenia? To proste – ma wszystkie cechy dobrej książki:
1. Humor – kobieta z moim peselem, pomimo wysiłku, by zachować powagę, śmieje się w głos
2. Ciekawy zabieg – bohaterka opowieści i czytelnik czytają tę samą książkę „Purpurowe Gniazdo”
3. Bohaterowie budzący sympatię, nawet pozornie negatywna Piękna Zima
4. Przyczyna i skutek – działanie i jego konsekwencje
5. Poprawna polszczyzna [biały kruk we współczesnej literaturze] – choć w książce dość często pojawiają się kolokwializmy, to jednak wyraźnie widać, że autorka dba o poprawność językową, umiejętnie omawia zagadnienia gramatyczne, wprowadzając je do rozmów bohaterów.
Podczas lektury mimowolnie nasuwają się refleksje: Dlaczego właściwie Mikołaj musi być gruby? Czym się zajmuje przez ¾ roku? Wszyscy wiemy, że wraz z nastaniem chłodu zwierzęta zmieniają sierść, ludzie ubierają się „na cebulkę” – myślałam, że to naturalna, instynktowna ochrona przed zimnem. Nigdy nie przyszłoby mi do głowy, że w ten sposób okazujemy zimie szacunek.
No i wreszcie hołdowanie naszym tradycjom i odpowiedzialność za nie – uświadamia nam to m.in. Starszy Krasnal odpowiedzialny za pieczenie świątecznych pierniczków, który mówi:
„Święty Mikołaj nie jest jednoosobową instytucją. Święty Mikołaj to my wszyscy! Bez nas Mikołaj niewiele by zdziałał, a my bez Mikołaja też niewiele znaczymy.”
Wkrótce najpiękniejszy miesiąc w roku – pełen magii, smaków, zapachów i kolorów. Podczas świątecznych przygotowań pamiętajmy o słowach Starszego Krasnala.
Ewa Wąsik
link na recenzję http://www.jedynka.webity.pl/post/C59Bwiateczna-opowieC59Bc-na-C59Bwiateczny-czas-2064/


dodawanie komentarzy wyłączone