niedziela, 31 stycznia 2021

zimowe puzzle

 ciąg dalszy zimowych puzzli

no lodzieeee, urodzinowe puzzle ułożyłam, nie powiem, podobało mi się, ćwiczą umysł i wzrok, ale żeby zaraz takie coś? :)

Ponieważ mi się podobało, to dostałam nowe - ryba jest super. Tym razem 1500 elementów. Piszę o tym, bo się chyba poddam. Klocki takie maciupkie, wszystkie wydają się takie same.

No nie wiem, nie wiem... 



 po dwóch dniach ułożyłam domek 
może do jesieni ułożę :) 

piątek, 15 stycznia 2021

Sowa jarzębata, czeczotka i krewetki, czyli urodziny'2021

Cóż to był za piękny dzień! Przede wszystkim wróciła zima. Nie przyszła zima, a właśnie wróciła. Śnieg, mróz, słońce. Mnóstwo dobrych wiadomości, życzliwych życzeń, no i prezenty :) Kto nie lubi ich dostawać? Ja lubię. Taki ze mnie stary dzieciak.

Ogromna beza, oryginalny glögg , pozytywka, Dyrdy Marki Marka Niedźwieckiego, czarny charcik, puzzle, spotkania niespodzianki i niespodziewane zdarzenia - pęknięta rura w piwnicy, zablokowana brama do garażu :)

No i Sowa jarzębata. Jej wizytę w moim lesie media okrzyknęły "Sensacją ornitologiczną". Pogoda była piękna. wzięłam aparat i poszłam jej szukać. Nie szukałam długo, bo już na skraju lasu dostrzegłam kilka stanowisk fotograficznych. W moim ukochanym brzozowym lesie rzeczywiście działo się coś niezwykłego.   


"Łowcy" byli wspaniale przygotowani, ta połamana brzoza na statywie to obiektyw :) 

Siedziała wysoko


Udało mi się zrobić kilka zdjęć. Sowa jarzębata (Surnia ulula) zwykle zamieszkuje tundrę, tajgę oraz lasy iglaste. Najczęściej występuje na terenie Eurazji, od Norwegii, Szwecji i Finlandii, poprzez Syberię do Kamczatki i centralnej Azji, w Ameryce Północnej można ją spotkać od Alaski po Półwysep Labrador. W Polsce jest rzadkością. A w tym roku zamieszkała w moim lesie :) Oto moja sowa jarzębata. 





Sowa jarzębata
las pod Olsztynem, styczeń 2021 r. ptak objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Kiedy my skupialiśmy się na sowie, na niebie szalały łabędzie. 


Rozejrzałam się jeszcze po zamrożonych krzakach i dojrzałam małego ptaszka w czerwonej czapeczce.  Kliknęłam kilka razy. Okazało się, że to czeczotka - w Polsce skrajnie nieliczny ptak chroniony, wymieniony w Polskiej czerwonej księdze, jako wymagający szczególnej uwagi. W tym roku także zamieszkała w moim lesie. Oto czeczotka.

Czeczotka - ptak chroniony, na Ziemi - uwaga - pojawił się w plejstocenie, 
czyli jakieś 2,5 miliona lat temu!


 Wśród prezentów były puzzle. Wbrew pozorom nie jest łatwo dopasowywać do siebie te drobne, powykręcane elementy. Ale udało się! Super zabawa na kilka dni.


Na kolację, jako przystawkę, przygotowałam m.in. krewetki w tempurze. Goście chwalili, to i ja się chwalę :) 


I tak spędziłam urodziny'2021. 
Gizelo, Czesiu, Aniu, Kajtuniu&Co, Małgoniu, Mirku, Zygi, Olu, Bożenki - to był piękny dzień - dziękuję 




środa, 13 stycznia 2021

Podsumowanie roku 2020 - październik, listopad, grudzień

 PAŹDZIERNIK 2020

5 października, Gala Nagroda Prezydenta Miasta Olsztyna za rok 2019

 Nagrodę otrzymałam na wniosek Związku Literatów Polskich oddział w Olsztynie  oraz Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Gietrzwałdzie. Gala odbyła się 5 października, w Kinie Studyjnym Awangarda2 w Olsztynie. Oprócz mnie, nagrodę otrzymali: Henryk Cirut, uhonorowany za pracę twórczą w dziedzinie fotografii, Konrad Lenkiewicz za popularyzację sztuki filmowej, Artur Steranko (aktor), Marek Książek (dziennikarz), Zbigniew Siwek (muzyk), Tadeusz Sobczak (aktor, edukator w dziedzinie teatru).  

Nagrodę wręczył Prezydent Miasta Olsztyna - Piotr Grzymowicz 


***

25 października 2020 r. Półkowniczki wyprowadziły na spacer literaturę. Spacer odbywał się w ramach festiwalu Miasto Opowieści (Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie). Półkowniczki to grupa kobiet, które współcześnie żyją i działają, współtworzą i opowiadają swoje miasto, swoją miłość i nienawiść do niego. Były teksty mocne i ważne, odbijające niepokój i ciężar tych dziwnych czasów, ale i szukające harmonii.


Listopad 2020

Tyle się działo, że zapomniałam o żurawiach, nie zauważyłam kiedy odleciały, nie zauważyłam jesieni...


W listopadzie Miejska Biblioteka w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprosiła mnie do  projektu Mikołajkowego czytania Purpurowego Gniazda. Książkę czytać mieli Czytelnicy oraz przyjaciele biblioteki. Miało powstać aż 17 odcinków. Ja zrealizowałam "zerowy".  

***

"Porządek bytu", czyli Jubileuszowa wystawa Małgorzaty Chomicz z okazji 25-lecia pracy twórczej. Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Olsztynie.

Małgosię poznałam 19 lat temu, kiedy pracowałam nad artykułem o jej wystawie. Był rok 2001. Ktoś mi powiedział: Słuchaj, jest w Olsztynie super graficzka, będzie mieć wystawę, zainteresuj się, warto o tym napisać. 

Napisałam o Małgosi kilka artykułów m.in.: "Światło" (Kulisy Warmii i Mazur /2001, nr 40/41, s. 19., "Dźwięczące grafiki Małgorzaty Chomicz" (Gazeta Olsztyńska (czerwiec 2015). Prace Małgosi znalazły się także w moim tomiku "Flamingi" (wyd. ElSet, 2015). 

Obecnie Małgosia jest dr. hab. profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W roku 2020 otrzymała GRAND PRIX René Carcan International Prize for Printmaking, Bruksela, (Belgia) oraz została uhonorowana Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 


GRUDZIEŃ 2020

Świąteczne czytanie Purpurowego Gniazda, akcja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Powstało 17 filmików, zatem purpurowe Gniazdo towarzyszyło nam przez cały grudzień, wprowadzając w klimat Świąt Bożego Narodzenia. Książkę czytali Czytelnicy oraz przyjaciele biblioteki. Ja zrealizowałam "zerowy". Wszystkie filmiki można oglądać na kanale LokalnaTV.pl oraz na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

***  

W grudniu, na zaproszenie Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego napisałam (tekst i muzyka) oraz nagrałam "Piosenkę dla medyków". Jest to muzyczne podziękowanie wszystkim ludziom zaangażowanym w walkę z pandemią. Hejt, który wylał się na medyków, jest świadectwem degrengolady głupców. 

tekst, muzyka: Bożena Kraczkowska, wykonanie: Bożena Kraczkowska i Cezary Makiewicz, zdjęcia i montaż: Joanna Barchetto, projekt został sfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. 


***

W rocznym podsumowaniu napiszę też o piosence "Dziewczyna z granatem" (tekst: Bożena Kraczkowska, muzyka: Bartosz Chajdecki), gdyż osiągnęła ona ponad 9 mln odsłon. 



Wszystkiego najlepszego w Nowym 2021 Roku! ❤ 







poniedziałek, 11 stycznia 2021

Podsumowanie roku 2020 - lipiec, sierpień, wrzesień

 LIPIEC 2020 

Dwutygodniowa wyprawa w Bieszczady - Zamość, Kazimierz Dolny, Połonina Caryńska, Cisna. Wędrowanie, wędrowanie

SIERPIEŃ 2020

14 sierpnia 2020 r. odeszła Ewa Demarczyk

Nie była na sprzedaż


***

W sierpniu otrzymałam wiadomość, że na wniosek Związku Literatów Polskich oraz Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Gietrzwałdzie znalazłam się w grupie 7 laureatów Nagrody Prezydenta Miasta Olsztyna za, tu cytuję, osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania dóbr kultury.

Wspaniałe wyróżnienie, tym bardziej, że Nagrodę Prezydenta otrzymuje się tylko raz. Uroczyste wręczenie zaplanowano na jesień. 

WRZESIEŃ 2020

1 września, w Dobrym Mieście, odbyło się spotkanie integracyjne członków Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Rozmawialiśmy głównie o inspirowanej i wydanej przez SD RP oraz Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych książce „Czas pionierów”.  

W książce autorzy SD RP i ZLP przedstawili 22 sylwetki pierwszych budowniczych nowej, powojennej rzeczywistości na Warmii i Mazurach.  


***

Moje opowiadanie "Trup w szafie" otrzymało I Nagrodę w konkursie na opowiadanie kryminalne "Tamtej nocy w Złotowie...". Wybierałam się na Galę do Złotowa, nawet zarezerwowałam sobie noclegi, niestety, ze względu na pandemię, wszystko trzeba było anulować. Nagrodzone teksty ukazały się w publikacji pod wspólną nazwą „Tamtej nocy w Złotowie”.





czwartek, 7 stycznia 2021

Podsumowanie roku 2020 - kwiecień, maj, czerwiec

 KWIECIEŃ 2020 

2 kwietnia 2020 r.,  stan pandemii, działamy w necie. Klub Literacki w Gietrzwałdzie pracuje zdalnie - piszemy, czytamy, dyskutujemy. Zbieramy materiał do drugiego numeru Otwartych Zeszytów.  

Lekcje gitary też prowadzę zdalnie. Generalnie życie zdalne stało się rzeczywiste. Przyszła wiosna, przyleciały żurawie.

Święta Wielkanocne z przyczyn oczywistych ograniczyły się do bliskich. Upiekłam babę drożdżową. Zapisuję to jako ważne wydarzenie w podsumowaniu całego roku, ponieważ gotowanie, pieczenie zawsze u mnie graniczy z wyczynem. Tak też było w przypadku tej baby. Ciasto pięknie wyrosło, prawie wybuchło. I wszystko byłoby super, gdyby nie to, że babę polukrowałam do góry nogami. W efekcie przypominała kalafior :) 


25 kwietnia 2020 r., - program "Jak pisać o tych sprawach? Erotyzm w literaturze. Live". Audycje wymyśliły i realizowały: Monika Stępień (krytyk literatury) i Marta Wiśniewska (redaktor radia UWM FM). Odnotowuję ten fakt, gdyż w ich programie pojawiły się aż dwa moje utwory - "Pieprznik polepsznik" i fragment "Czubka".


od lewej: Monika Stępień (krytyk literatury) i Marta Wiśniewska (redaktor radia UWM FM).

MAJ 2020

1 maja 2020 r., zakończył się book tour z Purpurowym Gniazdem. Akcję wymyśliła i przeprowadziła pani Andżelika Jaczyńska (Czytam dla Przyjemności). Purpurowe Gniazdo wyruszyło w podróż 4 listopada 2019 r. Przejechało w tym czasie 3 134 km. Było czytane, oglądane i podawane dalej i dalej. Czytelniczki i czytelnicy pozostawili w książce swoisty pamiętnik z podróży. 



7 maja 2020 r. nagranie piosenki Hymn Nadziei. Tekst napisała Monika Stępień, muzyka mojego autorstwa. Utwór nagrałam w Studiu RS28 Cezarego Makiewicza. Premiera miała miejsce 31 maja 2020 r. na kanale Youtube


HYMN NADZIEI



15 maja 2020 r., "rozleciała" się Trójka. W notowaniu nr 1998, na 1. miejscu znalazła się piosenka Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój". Notowanie zostało unieważnione. Stację opuścił Marek Niedźwiecki. "Trójka" jaką znałam przestała istnieć. 

27 maja 2020 r., w ramach akcji Hot 16 Challenge 2 nagrałam swój challenge. Nominował mnie Czarek Makiewicz i w jego studiu dokonało się nagranie "Słoika".


CZERWIEC 2020

Przygotowania do wyjazdu w Bieszczady ) 




wtorek, 5 stycznia 2021

Podsumowanie roku 2020 - styczeń, luty, marzec

 STYCZEŃ 2020

15 stycznia 2020 r., w dniu moich urodzin, odbyło się spotkanie autorskie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie. Dla mnie było to wydarzenie bez precedensu, bardzo prestiżowe i dające ogromną satysfakcję.

Wiersz "Mój cień blues" ukazał się w trzech językach: polskim, angielskim (tł. Ryszard Reisner) i włoskim (tł. Mirosława Pieńkos). Do tej pory uhonorowano w ten sposób sześciu poetów Warmii i Mazur: Marka Barańskiego, Alicję Bykowską-Salczyńską, Kazimierza Brakonieckiego, Wojciecha Kassa, Zbigniewa Chojnowskiego, Krzysztofa Szatrawskiego. 

Mój cień blues w trzech językach Trilinguis WBP w Olsztynie, styczeń 2020



LUTY 2020

17 lutego 2020 r., Scena Literacka, Książnica Polska w Olsztynie

Spotkanie autorskie w ramach VII Dni Seweryna Pieniężnego na Warmii i Mazurach (organizator Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich RP).


***

21 lutego 2020 r. Koncert Klubu Literatów, Gminny Ośrodek Kultury w Gietrzwałdzie.

Klub założyłam tuż po zatrudnieniu w GOK-u w Gietrzwałdzie. Podczas koncertu klubowicze czytali  swoje utwory, śpiewali swoje wiersze, wspólnie graliśmy bluesa. Spotkanie było okazją do zaprezentowania pierwszego numeru Otwartych Zeszytów. Publikacja jest podsumowaniem rocznej pracy literatów Klubu Literackiego w Gietrzwałdzie. Wystąpili też moi uczniowie uczęszczający na lekcje gitary.  

***

28 lutego 2020 r., wieczór "Autorska zmienność" - benefis podsumowujący moje 20-lecie pracy twórczej. Koncertowi towarzyszyła wystawa fotografii, wystąpili przyjaciele-muzycy, było mnóstwo miłych niespodzianek. Wystąpiłam w różnych butach - czarnym i czerwonym.


MARZEC 2020

12 marca 2020 r., premier ogłosił stan epidemii. Życie jednak się nie zatrzymało. Wszystkie działania przeszły do netu. Grafika przedstawia stan zachorowań z 23 marca 2020, potem było już tylko gorzej i gorzej. 


***

28 marca 2020 r., zmarł Winicjusz Chróst, gitarzysta jazzowy i rockowy. Bluesman. 
U Winka nagrałam z Krzysiem Ścierańskim "Mój cień blues".










niedziela, 3 stycznia 2021

Podsumowanie roku 2020 i przesłanie na 2021

W rok 2021 weszłam z nadzieją, że 21. będzie dla mnie szczęśliwym "oczkiem". 

 Mimo pandemii, rok 2020 był dla mnie bardzo udany. Napisałam i nagrałam dwie piosenki, zostałam uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Olsztyna, zostałam przyjęta do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich RP, wygrałam konkurs na opowiadanie kryminalne, otworzyłam ważne drzwi, za którymi jest ścieżka do ciekawych działań zawodowych.  
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS przyznało mi stypendium na wydanie kolejnej książki. I w końcu - Purpurowe Gniazdo zostało przeczytane przez czytelników i przyjaciół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Akcja była filmowana, a nagrania ukazały się w LokalnaTV.pl oraz na stronie biblioteki. Dla mnie, autorki, to spełnienie marzeń.

 W marcu premier ogłosił stan epidemii w Polsce. Życie wcale się nie zatrzymało. Życie usadowiło się w necie. Spotkania klubów literackich, lekcje gry na gitarze, codzienne łączenia z przyjaciółmi, nawet spotkania autorskie. To był i nadal jest czas bardzo intensywnych kontaktów. 
Podsumowanie roku 2020 zrobię w czterech, krótkich blokach, w których opiszę po trzy miesiące.   
 
Na zakończenie wklejam piosenkę Tak ma być (tłum. Robert Zienkiewicz). Niech to będzie moje przesłanie na rok 2021.
W oryginale to oczywiście Let It Be Paula McCartney'a. Piosenka ukaże się na mojej nowej płycie. Taki jest plan ☺

Tak ma być
muzyka: Paul McCartney
tekst polski: Robert Zienkiewicz
Nagranie pochodzi z koncertu Klasyka Rocka po Polsku, który odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Gietrzwałdzie, paździenik 2019.

Ciekawostka: nie wchodziłam długo na scenę, bo nie wiedziałam, że mam śpiewać bis. Kiedy chłopcy grali wstęp, ja spokojnie piłam kawę w swojej pracowni :)